Acasă » Articole » Alte sporturi

Wimbledon 2018

Turneul de tenis de la Wimbledon continua marti cu partide din sferturile de finala ale probelor de simplu feminin si dublu masculin.

In partidele disputate luni, am avut parte de dueluri spectaculoase impreuna cu cateva rezultate surprinzatoare.

In cadrul probei de simplu masculin au avut loc dueluri din runda optimilor, iar favoritii au reusit sa se impuna in toate partidele.

Capul de afis l-a reprezentat duelul dintre Federrer si Mannarino incheiat cu victoria lui Federrer cu 3 - 0.

In proba de simplu feminin, s-au desfasurat de asemenea partide din runda optimilor. De aceasta data am avut parte de o surpriza prin eliminarea jucatoarei Pliskova in fata lui Bertens cu scorul de 0 - 2 in cea mai importanta partida din aceasta runda.

La dublu masculin am avut parte tot de partide din runda optimilor si din nou surprizele nu au intarziat sa apara. Mai intai, cuplul Cabal & Farah a fost invins de cuplul Nielsen & Salisbury (1 - 3), pentru ca apoi sa urmeze infrangerea lui Mektic & Peya in fata lui Haase & Lindstedt. Partida cea mai asteptata din aceasta faza a fost cea dintre fratii Skupski si cuplul Murray & Soares (0 - 3).

In fine, la dublu feminin unde au avut loc tot partide din cadrul optimilor, rezultatele surprinzatoare au venit in urma partidelor Bertens & Larsson vs Rosolska & Spears (1 - 2) si Mertens & Schuurs vs Melichar & Peschke (0 - 2). Meciul acestei runde l-a reprezentat confruntarea dintre Babos & Mladenovic si Flipkens & Niculescu care din pacate s-a incheiat cu victoria primelor mentionate (2 - 0).

Ziua de marti ne propune asadar duelurile sferturilor de finala ale probelor de simplu feminin si dublu masculin dupa urmatorul program:

15:00 - Cibulkova - Ostapenko

15:00 - Kasatkina - Kerber

16:30 - Bertens - Goerges

16:30 - Williams - Giorgi

Cu siguranta cel mai interesant duel se anunta cel dintre Kasatkina si Kerber.